Zaznacz stronę

Seniorzy to zazwyczaj osoby samotne, które potrzebują kontaktu z drugą osobą. Często zbyt ufne przez to narażone na kradzieże i oszustwa.

Jak być bezpiecznym seniorem i nie dać się oszukać?

  • nie wpuszczać do mieszkania lub domu nieznajomych osób

Jest to pierwsza i bardzo ważna zasada. Będąc samotną osobą w mieszkaniu jesteśmy bezbronni. Nie wiemy czy ktoś ma dobre czy złe zamiary. Oszuści najczęściej przychodzą w godzinach porannych, ponieważ dzieci są wtedy w szkole, a ich rodzice w pracy.

  • zawsze zamykać drzwi na zamek

Nie można ułatwiać oszustowi drogi do zwycięstwa. Drzwi muszą być zawsze zamknięte na zamek.

  • nie odbierać drugi raz dziwnych telefonów

Gdy dzwoni do nas osoba, której nie znamy i przedstawia się jako nasza znajoma, ale my nikogo takiego nie znamy – w tym wypadku trzeba się rozłączyć. Najlepiej zapisać imię i nazwisko i w wolnej chwili zapytać swojej córki lub bliskiej nam osoby czy zna kogoś takiego. Nie umawiać się z nikim kogo nie znamy na kawę – może to być potencjalny oszust.

  • nie trzymać pieniędzy w domu

Seniorzy niestety trzymają pieniądze w domu. Nie posiadasz konta w banku? Poproś członka swojej rodziny lub bliską osobę, żeby wybrała się z tobą do oddziału banku i pomogła Ci wybrać najlepszą ofertę.

  • schować drogocenne przedmioty

Starsze osoby często trzymają na komodzie biżuterię. Oszust nie musi nawet wchodzić do środka, żeby zobaczyć co cennego może ukraść. Jest to dla niego zachęta. Warto trzymać drogocenne przedmioty w miejscach niewidocznych.

  • nie dokonywać zakupów przez telefon

Zakupy przez telefon to jak kupowanie kota w worku – nie warto. Otwierając przesyłkę można się rozczarować i zamiast nowego miksera w promocyjnej cenie widzimy stos gazet. Gdy chcemy oddać sprzęt i próbujemy dodzwonić się do osoby, która nam to sprzedała słyszymy w słuchawce: „przepraszamy, nie ma takiego numeru”. Właśnie tak kończą się zakupy przez telefon.

Są to zasady, których należy się trzymać, by zostać bezpiecznym seniorem. Oprócz nich musimy pamiętać o takich kwestiach jak np. pilnowanie twojego portfela.

Seniorzy! Czy ktoś z Was został okradziony lub miał podejrzane sytuacje związane z głuchymi telefonami lub nieznajomymi gośćmi w drzwiach? Opiszcie tą sytuację.